Kontakt:

Co, gdzie, kiedy

piątek, 24 maja 2013

W niedzielę kolejna edycja wiosennej akcji Urzędu Dzielnicy: "Otwieramy Żoliborz".

W zamyśle "otwieranie Żoliborza" miało być prezentacją różnorodnych lokalnych aktywności. Jednak do tej pory słabo to wychodziło, "otwierane" były przede wszystkim instytucje podległe Urzędowi: biblioteki, szkoły i przedszkola. W tym roku będzie lepiej, bo dzięki Fundacji Dobrego Designu i projektowi Kreatywny Żoliborz w niedzielę zaprezentują się żoliborscy twórcy muzyczni i filmowi - ale i tak daleko "Otwieraniu" do społecznego zaangażowania Żolifestu sprzed kilku lat.

Główne wydarzenie "Otwieramy Żoliborz" to całodzienny piknik w parku Żeromskiego. Atrakcji przygotowanych przez Urząd Dzielnicy będzie mnóstwo - niestety ulotka zamieszczona na stronie Urzędu jest nieczytelna, więc nie zaprezentujemy ich bliżej, sami spróbujcie doczytać:

Otwieramy Żoliborz - ulotka

Atrakcji przygotowanych przez Kreatywny Żoliborz jest może nieco mniej, ale za to ich ulotkę da się przeczytać (po kliknięciu):

Kreatywny Żoliborz - ulotka

Działo się będzie również w innych miejscach, poza parkiem Żeromskiego (patrz: nieczytelna ulotka). My polecamy zwłaszcza prezentację pomysłów na plac Grunwaldzki uczniów Gimnazjum nr 53. To kolejne fajne przedsięwzięcie Fundacji Młodej Kultury HopSiup Project (znanej np. z akcji Klub Sady link>>). Podobno gimnazjalistom udało się zaprojektować plac Grunwaldzki bez tuneli i przejść podziemnych - rzecz nie do pomyślenia dla warszawskich inżynierów i urzędników tkwiących mentalnie w latach 60. ubiegłego wieku.

Poza tym w niedzielę również:
- Żolibuh w alei Wojska Polskiego (link>>). W czasie internetowej zbiórki udało się zgromadzić potrzebne fundusze (1100 zł.), prawie 40 osób wsparło projekt finansowo, oby równie dużo przyszło w niedzielę sadzić kwiaty ;)
- spacer po Żoliborzu Urzędniczym z Piotrem Wierzbickim - start o 17:00 na placu Wilsona przy Słowackiego (link>>).
- w CocoDeOro spotkanie miłośników czarnych płyt -"Winylobranie" (link>>).
- na Cytadeli - Warszawski Konwent Gier Strategicznych (link>>).
- a w ramach festiwalu Otwarte Mieszkania będzie można wejść do pracowni Andrzeja Sołygi przy ul. Sady Żoliborskie 3 (dawna pracownia Barbary Zbrożyny) - godz. 14-17; oraz na taras Szklanego Domu, o którym opowie Grzegorz Mika - godz. 18:00 (szczegóły: link>>)

(DMR)

poniedziałek, 20 maja 2013

W najbliższą niedzielę (26 maja) trzecia edycja Żolibuha, czyli wspólnego sadzenia kwiatów w alei Wojska Polskiego.

Poprzednie edycje (jesienią 2011 link>> i wiosną 2012 link>>) zakończyły się pełnym sukcesem - kwiaty wyrosły, a mieszkańcy byli zadowoleni.

Żolibuh 1

Grupa Kwiatuchi, organizator wydarzenia, zaprasza więc ponownie - start w niedzielę o 11:30 na Wojska Polskiego przy Felińskiego. Każda para rąk się przyda - na miejscu będzie czekał sprzęt ogrodniczy i sadzonki.

Jeśli ktoś nie może przyjść w niedzielę osobiście, zachęcamy do finansowego wsparcia akcji. Ponieważ tym razem Żolibuh nie ma dotacji z Urzędu Miasta czy Dzielnicy, organizatorzy ogłosili zbiórkę - potrzebne jest 1100 złotych na sadzonki i podlewanie. Zbiórka prowadzona jest na stronie PolakPotrafi.pl, w tym momencie na koncie jest już prawie połowa potrzebnej kwoty. Zbiórka trwa do czwartku, więc powinno się udać.

Więcej informacji:
- na stronie Kwiatuchów: kwiatuchi.org/zolibuh/
- na facebooku: facebook.com/events/470444989691178
- i na stronie zbiórki: polakpotrafi.pl/projekt/sieje-w-miescie

(DMR)

środa, 02 stycznia 2013

Zapraszamy na pierwszy w nowym roku pokaz zdjęć dawnego Żoliborza z kolekcji Tomasza Pawłowskiego!

W związku z premierą książki "Przedwojenny Żoliborz - nieznane fotografie" Tomek pokaże zdjęcia z tego albumu, a także inne które trafiły do jego kolekcji w ostatnich latach. Zgodnie z tytułem książki, większość zdjęć była do tej pory nieznana nawet miłośnikom Żoliborza.
A ponieważ Tomek Pawłowski kolekcjonuje nie tylko zdjęcia, ale również związane z nimi historie, czeka nas fascynująca opowieść o mieszkańcach przedwojennego Żoliborza.

Zapraszamy w sobotę, 5 stycznia, o godz. 16:00 do fortu Sokolnickiego (ul. Czarnieckiego 51). Na miejscu będzie można kupić nową książkę Tomasza Pawłowskiego, a po pokazie porozmawiać z autorem, otrzymać autograf itp. 

Pokaz zdjęć przedwojenny Żoliborz - plakat

(dla miłośników facebooka - link>> do wydarzenia)

(DMR)

czwartek, 08 listopada 2012

Poprzedni wpis o budynku po dawnym kinie Tęcza (link>>) to dobry pretekst do przypomnienia, że cały czas mamy na Żoliborzu kino. Nie multipleks, ale małe lokalne kino, które ma ambicję, żeby poza standardowym repertuarem od czasu do czasu pokazać coś nietypowego.

Na blogu promujemy zwykle nowe żoliborskie miejsca, ale o kinie Wisła nie powinniśmy zapominać:
- już jutro (piątek) o 19:00 zestaw najciekawszych filmów krótkometrażowych z Francji (bilety 14 zł, szczegóły: link>>)
- od poniedziałku do przyszłego piątku 10. edycja festiwalu Węgierska Wiosna Filmowa (w tym roku wyjątkowo w listopadzie). Do obejrzenia: pięć nowych filmów węgierskich plus krótkie metraże, bilety 14 zł, szczegóły: link>>
- w kolejną niedzielę (18 listopada) o 12:30 pokaz slajdów podróżniczych (za 15 zł, szczegóły: link>>)
- a w weekend 24-25 listopada: przegląd filmów żeglarskich Jacht Film (szczegóły: link>>)

Poza tym co tydzień w kinie Wisła poranki dla dzieci: w każdą niedzielę o 10:30, bilety 15 zł, szczegóły: link>>. A w środy o 12:00 seanse dla seniorów (szczegóły: link>>).

Atutem Wisły są niskie ceny, dogodna lokalizacja, i - z powodu małej popularności - brak kolejek do kasy i możliwość kupna biletu tuż przed seansem.
Korzystajmy więc z kina Wisła, póki jego właściciel, Instytucja Filmowa Max Film powołana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w celu zamknięcia i przerobienia na supermarkety (względnie apartamentowce) wszystkich małych kin, nie dokończy swojej misji.
(Uprzedzając pytania - plan miejscowy ustala w rejonie kina Wisła "usługi kultury", więc na szczęście supermarket tam nie powstanie)

(DMR)

środa, 12 września 2012

W najbliższą sobotę drugie Urodziny placu Wilsona!
Zmienił się organizator (teraz jest nim Nowy Fort) i zapowiada się mniej spektakularnie niż rok temu, ale i tak warto się wybrać, bo atrakcji będzie sporo. Szczegółową rozpiskę można znaleźć na stronie UrodzinyPlacuWilsona.blogspot.com, a jeszcze więcej informacji na facebooku (link>>).

Ciekawie zapowiada się na przykład:
- ubieranie Aliny - polecamy również dlatego, że podobnie jak rok temu sami to organizujemy :) Zapraszamy na 11:00 do fortu Sokolnickiego (zwłaszcza dzieci zapraszamy), będziemy wspólnie szykować przebranie dla Aliny - "Alinę Wolności".
- wycieczki rowerowe: o 11:00 z cyklu "Żoliborz na rowery" przejażdżka szlakiem żoliborskich parków - start pod Urzędem Dzielnicy (szczegóły: link>>). O 16:00 wycieczka wokół cytadeli z przewodnikiem Piotrem Wierzbickim, start na rogu Krajewskiego i Wisłostrady (szczegóły: link>>).
- wycieczki piesze: o 11:00 po Marymoncie oprowadzi Ewa Andrzejewska, start przed Szkołą Pożarniczą. O 13:00 wycieczka wokół placu Wilsona z Piotrem Wierzbickim, start przy wyjściu z metra koło Feniksa (szczegóły: link>>). O 15:00 "Modernizm od podwórka" pokaże Grzegorz Mika, start przed kinem Wisła (szczegóły: link>>).
- koncert zespołu Trawnik - o 14:00 w parku Żeromskiego ta znana żoliborska grupa będzie świętować 30-lecie (link>>).
- "Architektoniczna ustawka" - gra miejska, której bohaterami będą architekci przedwojennego Żoliborza. Start o 15:00 na placu Wilsona, na rogu Krasińskiego przy I kolonii, warto wcześniej się zapisać (ilość miejsc ograniczona): urodzinyplacuwilsona@gmail.com (szczegóły: link>>).
- akcja „Żoliborz na Styku” - pokaz zdjęć i filmów żoliborskich autora bloga "Okno na plac Wilsona" i jego sąsiadów - w różnych żoliborskich kawiarniach itp. (np. w Butelkach Zwrotnych na Potockiej 14: link>>).
- otwarcie nowej kawiarni na placu Wilsona (w dawnym Orbisie) - pisaliśmy o tym tydzień temu (link>>), i w właśnie sobotę ArtCafe ma ruszyć.

Poza tym w ramach Urodzin będą kiermasze, koncerty, zabawy dla dzieci, piknik w parku Żeromskiego itp., a o 20:30 w forcie Sokolnickiego tort urodzinowy.

I tylko do jednego punktu programu mamy zastrzeżenia. Doprawdy mało sensownym pomysłem jest "głosowanie „Łilson czy Wilson” – w nawiązaniu do głośnego sporu dotyczącego wymawiania nazwiska patrona placu".
Słyszeliście o jakimś sporze w tej kwestii? Dla nas sprawa jest oczywista i klarowna, nad czym tu głosować? Równie dobrze można się zastanawiać, czy mówić "przyszłem" czy "przyszedłem" ;)

II Urodziny placu Wilsona - plakat

(DMR)

środa, 05 września 2012

W najbliższy weekend, od piątku do niedzieli, polecamy spotkanie z Kreatywnym Żoliborzem - wystawy żoliborskich artystów w kilkunastu restauracjach i kawiarniach.

Kreatywny Żoliborz - plakat

To świetna okazja aby przekonać się, że Żoliborz przyciąga również twórców i artystów, nawet jeśli na co dzień ich nie widzimy ;)
W programie Weekendu głównie malarstwo i fotografie, ale także meble, muzyka, stare zdjęcia Żoliborza i ręcznie wykonany rower. Szczegóły na stronie internetowej KreatywnyZoliborz.pl i na facebooku (link>>). Organizatorem Weekendu jest Michał Kowalski i Fundacja Dobrego Designu, wspomagani przez Krzysztofa Cybrucha i firmę RedShoes.

Kreatywny Żoliborz - lista wydarzeń

Podziwiając Kreatywny Żoliborz można zrobić sobie piękny spacer po Żoliborzu - śladem kawiarni i innych ciekawych miejsc, których sporo ostatnio przybyło. Na mapie Kreatywnego Żoliborza jest w sumie 18 lokalizacji, o większości pisaliśmy już na blogu, a z tych, które nie pojawiły się jeszcze na naszych łamach, polecamy:
- Inui Moodstore na Mickiewicza 52 - sklep z autorskimi ubraniami i ciekawymi drobiazgami nie stroniący od innych atrakcji, np. garażówka w poprzednią sobotę, bardzo zacne wydarzenie,
- Kwiaciarnia Grafiki na Stołecznej 19/21 (nad barem), założona przez znaną grupę Kwiatuchi.

Kreatywny Żoliborz - mapa

A w sobotę dodatkowo powtórka zeszłorocznej żoliborskiej wyprzedaży garażowej. Tym razem nie będzie to akcja promocyjna pewnego internetowego serwisu ogłoszeniowego, tylko akcja sąsiedzka organizowana przez Nowy Fort. Wyprzedaż znajdziemy w 6 garażach oraz na dziedzińcu fortu Sokolnickiego. Mapka z lokalizacjami jest tu: link>>, a więcej szczegółów: na facebooku (link>>).

Wyprzedaż garażowa - plakat

(DMR)

środa, 01 sierpnia 2012

Od naszego ostatniego tekstu o nowych kawiarniach na Żoliborzu nie minął nawet miesiąc, gdy znów możemy zaanonsować nowe miejsce :)

Tydzień temu otwarto kawiarnię Secret Life Cafe (link>>). Nowy lokal mieści się w budynku VIII kolonii, na rogu Sierpieckiej i Krechowieckiej - w miejscu fryzjera i kosmetyczki (jeśli ktoś potrzebuje, zakład przeniósł się do pawilonów na Stołecznej 19/21). Kawiarnia, w odróżnieniu od innych nowych żoliborskich przybytków, jest dość przestronna - oprócz kilku stolików w środku drugie tyle miejsc jest na zewnątrz. Z trzech stron budynku do wyboru są stoliki w ogródku, leżaki w drugim ogródku i stoliki na chodniku przed wejściem do kawiarni.

Wystrój całkiem sympatyczny, ceny raczej przystępne, natomiast warto zwrócić uwagę na godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku kawiarnia czynna jest od 8:00 do 21:00, a w weekendy od 10:00 do 21:00. Będzie zatem dobrym miejscem śniadaniowym dla mieszkańców WSM-u, z drugiej strony jest szansa, że sąsiedzi nie zaczną walczyć z nowym lokalem tak jak z czynną do późnej nocy Pracovnią.

Pewne kontrowersje budzi nazwa - właściciele zdecydowali się na "Secret Life", tak jak nazywa się sklep, który prowadzą na Polnej. Szkoda jednak, że nie nawiązano do historii lokalu, w którym teraz jest kawiarnia. Kiedyś "Praktyczna Pani", ostatnio "Piękna Pani" - to byłyby piękne nazwy!

Secret Life Cafe - ogródek 

Secret Life Cafe - stoliki przed wejściem

Secret Life Cafe - w środku

Przy okazji warto wspomnieć o Kawalerce na placu Wilsona, która po krótkim remoncie wróciła w wydaniu bardziej restauracyjnym. Szczegóły na facebooku (link>>).

(DMR)

czwartek, 19 lipca 2012

Wakacje, cisza, spokój i mało się dzieje, ale mimo wszystko mamy trzy krótkie wiadomości żoliborskie:

- jutro (piątek) po krótkim remoncie otwiera się Amrit i (być może) nowe wcielenie Kawalerki na placu Wilsona.

- w sobotę spacer po Żoliborzu śladami modernizmu poprowadzi Grzegorz Mika, autor popularnego facebookowego profilu Warszawski Modernizm (link>>). Początek wycieczki o 16:00 na placu Inwalidów przed hotelem oficerskim (pl. Inwalidów 10), więcej szczegółów: >>link.

- natomiast w poniedziałek na warsztaty sitodruku zaprasza Kwiaciarnia Grafiki na Stołecznej 19/21 (lok. 33). Szczegóły na forum (>>link), warto zauważyć, że warsztat jest płatny (50 zł), a Kwiaciarnia Grafiki mieści się w pawilonach na Stołecznej róg Poli Gojawiczyńskiej, dokładnie nad barem "15". 

(DMR)

piątek, 13 lipca 2012

Jak wiadomo, centralne miejsce dziecięcego Żoliborza to wielki plac zabaw w parku Żeromskiego i kawiarnia Kalimba za płotem. Pod bokiem rośnie im jednak konkurencja - coraz więcej atrakcji dla dzieci (i dla rodziców) pojawia się na Kępie Potockiej.

Oprócz posiadających długą tradycję, ale mało przyjaznych dzieciom barów piwnych Araba i Żagielka, na Kępie są już trzy nowe miejsca, gdzie można usiąść z dzieckiem i chwilę odpocząć po placu zabaw.

Przy placu zabaw dla mniejszych dzieci stoi namiot "Przystanek Zabawa". Oprócz standardowej oferty kawiarnianej, w środku wydzielone jest spore miejsce do zabawy, ze zjeżdżalnią i innymi szykanami - w razie deszczu może być dobrą alternatywą dla sąsiedniego placu zabaw. Niestety namiot obrasta komercją, dmuchanymi zamkami, dookoła coraz więcej płatnych atrakcji i wydeptanej trawy.

Przy mostku nad kanałkiem i przystani kajakowej kolejny raz rozstawiono mongolską jurtę z małą kawiarnią w środku. Miejsce ze wszech miar godne polecenia: nie ma co prawda zjeżdżalni, ale dla dzieci są książki i kredki, a dla dorosłych kawa, ciastka, a także, w odróżnieniu od "Przystanku Zabawa", miłe otoczenie i dobra muzyka.

Tegoroczną nowością jest otwarta w maju kawiarnia Lemonka (>>link) o wyraźnym profilu dziecięco-rodzicielskim (prowadząca też "przechowalnię" dzieci na godziny). Mieści się naprzeciwko parku, na ogrodzonym osiedlu przy Gwiaździstej 5b (ochroniarz raczej bez problemu otwiera bramę). Wystrój całkiem przyjemny, pokój do zabawy dla dzieci jest, ceny też nie odstraszają. Może nie jest to propozycja na lato, kiedy przyjemniej posiedzieć w jurcie (choć w razie wielkich upałów klimatyzacja w Lemonce zachęca do przyjścia), ale zimą będzie to dobre miejsce do ogrzania się po spacerze na Kępie.

Kawiarnia Lemonka

(DMR)

poniedziałek, 02 lipca 2012

Ponad miesiąc temu polecaliśmy niedawno otwarte Fawory i Atmosferę Żoliborza (>>link) i zaraz zostaliśmy skontrowani przez Stałego Czytelnika, że to nie wszystko, że to nie koniec. Nadrabiamy zatem zaległości i prezentujemy kolejne nowe miejsca, gdzie można pójść, posiedzieć, coś zjeść i wypić.

Na początek Umpa Lumpa, czyli sklep z czekoladą i krówkami na Mickiewicza 24 (jest też stolik, więc można posiedzieć), otwarty już miesiąc temu.

Umpa Lumpa

Dalej Przystanek Winny na południowym rogu placu Inwalidów (Mickiewicza 20) - mała winiarnia, są również stoliki, można na miejscu degustować.

Nowość z zeszłego tygodnia to minikawiarnia w forcie Sokolnickiego. Fort nie działa jeszcze na pełnych obrotach, kawiarnia i restauracja w środku nie urządzona, ale już można wypić kawę i zjeść ciastko na dziedzińcu, gdzie zaimprowizowano kawiarnię tymczasową. Fort zaprasza w dni powszednie wieczorami, a w weekendy przez cały dzień.

Fort Sokolnickiego - kawiarnia

I na koniec nowa restauracja: Chez Belier na rogu Mickiewicza i gen. Zajączka (Mickiewicza 9). Z zewnątrz i w środku wygląda elegancko (właścicielem jest znany projektant Maciej Zień), jednak jako pierwsze o otwarciu tej restauracji napisały takie serwisy jak Pudelek, Plotek czy Fakt (Wystawał jej stanik. Seksownie, czy koszmarnie?).

Chez Belier

Nowych lokali na Żoliborzu jest tak dużo, że wzbudziło to zainteresowanie poważnych mediów. W serwisie Tomasza Lisa NaTemat.pl ukazał się artykuł o gastronomicznym przebudzeniu Żoliborza (>>link). Co ciekawe, autorka wymienia zaledwie połowę nowych lokali, ale nawet tyle wystarczy, aby obwieścić "knajpiany boom na Żoliborzu".

Sezon otwarć powoli się kończy, przed nami jeszcze inauguracja bardzo drogiej piekarni na szlaku między Da Aldo a Chez Belier. Niestety, zamarł zupełnie ruch w remontowanym lokalu na gen. Zajączka 8, gdzie klubokawiarnia miała ruszyć wczesną wiosną. Ale za to szybko idzie remont w dawnej Praktycznej Pani na VIII kolonii (róg Sierpeckiej i Krechowieckiej) - nie wiemy jeszcze dokładnie co tam będzie, ale przez okno widać już zarys baru.

I to chyba tyle, jeśli o czymś zapomnieliśmy, prosimy Stałego Czytelnika o uzupełnienie w komentarzach ;)

(DMR)

czwartek, 28 czerwca 2012

I znów w weekend ma być piękna pogoda, polecamy więc kolejną wycieczkę po Żoliborzu z przewodnikiem Piotrem Wierzbickim, tym razem na rowerach. Start w sobotę o 13:00 na wiadukcie nad Dworcem Gdańskim przy windzie od strony dworca. W planie objazd Żoliborza: od Dworca Gdańskiego, ulicą  Rydygiera i Broniewskiego na Sady Żoliborskie, i dalej szlakiem rowerowym nad kanałek. Szczegóły - na facebooku (link>>).

Po wycieczce (albo przed) warto zajść do fortu Sokolnickiego, gdzie przez całą sobotę trwa "Ogólnopolski Zlot Scrapbookingu", czyli tworzenia i dekorowania kartek, zakładek i innych papierowych dekoracji - na pewno będzie na co popatrzeć :)
Szczegóły: link>>

Po drodze można zajść na placyk przed Merkurym, gdzie jeszcze do niedzieli stoi wystawa o przedwojennym WSM-ie. Temat bardzo ciekawy, niestety wystawa średnio nadaje się do oglądania w plenerze, bo składa się głównie z artykułów z periodyku "Życie WSM". Znacznie wygodniej obejrzeć ją w internecie na stronie wystawa-zoliborz.pl.

Ogólnopolski Zlot Scrapbookingu - plakat

(DMR)

czwartek, 31 maja 2012

I znów dużo będzie się działo w weekend na Żoliborzu, więc polecamy jak niżej :)

- spacer po zielonym Żoliborzu z przewodnikiem - w sobotę o 11:00, zbiórka pod Aliną.
Fundacja Hereditas na zlecenie Urzędu Dzielnicy organizuje cykl spacerów z przewodnikiem po Żoliborzu. Odbyły się już trzy takie wycieczki, kolejna w sobotę, a potem jeden spacer w czerwcu i cztery po wakacjach - szczegóły na plakacie.

 Spacery po Żoliborzu - plakat

- spacer po Cytadeli i okolicach z Piotrem Wierzbickim - w sobotę o 17:00, start na rogu Zakroczymskiej i Sanguszki. Spacery pana Piotra nie są (jeszcze ;) dotowane przez Urząd Dzielnicy, więc obowiązuje opłata "co łaska", szczegóły: >>link.

- również w sobotę kolejny rajd rowerowy. Tym razem Urząd Dzielnicy zaprasza na objazd Żoliborza śladami opozycji demokratycznej lat 70-tych - początek już o 10:00 na placyku przed Merkurym.

Rajd rowerowy - plakat

- natomiast przez cały weekend (i po weekendzie też) na płocie parku Żeromskiego wzdłuż Mickiewicza (tzw. Galeria Przystanek) oglądać można zdjęcia lotnicze Tomasza Stępnia. Wystawa "Polska. Spojrzenie z góry" była już pokazywana kilka lat temu w Łazienkach (i cieszyła się dużym powodzenie), ale warto ją zobaczyć ponownie, bo zdjęcia są bardzo ciekawe, a ich autor jest żoliborzaninem (swoje żoliborskie zdjęcia Tomasz Stępień prezentował w zamierzchłych czasach na zorganizowanym przez nas pokazie).
W ramach zachęty zdjęcia z wystawy można podejrzeć w internecie, na facebookowym profilu Urzędu Dzielnicy: >>link.

W ten sposób wyczerpaliśmy tytuł dzisiejszej notki, ale to nie koniec zapowiedzi :)

- Wspólnik (czyli fundacje Lokal Otwarty i HopSiup Project), który w poprzednie dwa weekendy otworzył dla żoliborzan prochownię południową w parku Żeromskiego, tym razem zaprasza do prochowni północnej. W piątek (1 czerwca) od 19:00 impreza pt. "Dzień Dużego Dziecka" (szczegóły: >>link).

- dla młodszych dzieci w kinie Wisła filmy animowane - w piątek, sobotę i niedzielę o 11:00 i 14:00, wstęp wolny (szczegóły: >>link).

- i również dla dzieci w niedzielę piknik wokół fortu Sokolnickiego - od 10:00 do 13:00 (szczegóły: >>link).

(DMR)

niedziela, 13 maja 2012

W najbliższą sobotę, 19 maja, Urząd Dzielnicy planuje powtórkę zeszłorocznej akcji "Otwieramy Żoliborz" - niestety, szczegółów jeszcze nie ma.

Ale już teraz polecamy w sobotę "Śniadanie Żoliborzan", czyli piknik w parku Żeromskiego wokół fortu Sokolnickiego. Początek o 10:00, organizatorzy (Kreatywny Żoliborz i Nowy Fort) zapewniają muzykę, przedstawienie dla dzieci (trzeba się wcześniej zapisać, szczegóły: >>link) oraz trochę jedzenia i coś do picia. Warto przynieść ze sobą kocyk i więcej jedzenia i picia ;)
Szczegóły na facebooku, a po śniadaniu czeka nas zapewne dużo więcej atrakcji w ramach "Otwierania Żoliborza" - ale o tym napiszemy gdy tylko Urząd Dzielnicy ujawni swoje plany.

(DMR)

czwartek, 19 kwietnia 2012

Dużo będzie się działo na Żoliborzu w najbliższy weekend:

- w niedzielę o 11:00 oczywiście sadzenie kwiatów w alei Wojska Polskiego przy Felińskiego - o czym już pisaliśmy (link>>).

- od piątku do niedzieli w kinie Wisła Festiwal Filmów Świata - dokumenty "o zmieniającym się świecie, innych kulturach i dalekich podróżach". Klubem festiwalowym będzie Podróżnik w Hostelu Wilson na Felińskiego 37. Szczegóły: 3zywioly.pl oraz klubpodroznik.pl.

- w sobotę i niedzielę dwie wycieczki z żoliborskim przewodnikiem Piotrem Wierzbickim. W sobotę wycieczka rowerowa po bielańskiej części Wielkiego Żoliborza - start o 12:00 na rogu Kasprowicza i Podczaszyńskiego, szczegóły na facebooku. W niedzielę wycieczka piesza po Marymoncie - start o 16:00 na rogu Słowackiego i Gdańskiej (plac Kuronia), szczegóły na facebooku.

- w niedzielę o 11:00 pierwsza z serii wycieczek z przewodnikiem organizowanych przez Fundację Hereditas i Urząd Dzielnicy. "Szlakiem niezwykłych ludzi związanych z Żoliborzem" poprowadzi Ewa Andrzejewska, start o 11:00 przed kościołem św. Stanisława Kostki. Szczegóły na stronie zoliborz.org.pl.

- w sobotę i niedzielę po zimowej przerwie otwiera się warownia Wikingów Jomsborg (na wysokości Kępy Potockiej po drugiej stronie Wisłostrady). W ten i każdy kolejny weekend można tam przyjść na piknik historyczny, z tym że za wejście się płaci. Szczegóły na stronie jomsborg.pl.

- w niedzielę o 17:00 w forcie Sokolnickiego VII Piwnica Poetycka, szczegóły na stronie piwnicapoetycka.pl.

- w niedzielę na Kępie Potockiej - pierwsza impreza biegowa cyklu Grand Prix Żoliborza. Szczegóły na stronie gpzoliborza.pl.

- a po weekendzie, we wtorek o 18:00 w forcie Sokolnickiego pokaz slajdów z Etiopii, które od 12 kwietnia prezentowane są na ogrodzeniu parku Żeromskiego. Szczegóły na stronie zoliborz.org.pl.

Pogoda ma być sprzyjająca (zwłaszcza w sobotę), więc korzystajcie i wychodźcie z domu :)

(DMR)

wtorek, 17 kwietnia 2012

W najbliższą niedzielę krótka wiosenna edycja Żolibuha. Podobnie jak jesienią (link>>), na trawniku w alei Wojska Polskiego (przy Felińskiego) każdy chętny będzie mógł posadzić niezapominajki. Oddajemy głos organizatorom, bo bardzo nam się podoba to, co napisali:

Wiosnę czuć już coraz mocniej. Miasto wypełnia się zielenią, a my zapraszamy Was do kontynuowania projektu „Żolibuh – Warszawa w kwiatach”. W zeszłym roku w alei Wojska Polskiego rozpoczęliśmy rękoma Sąsiadów, Żoliborzan, Warszawiaków obsadzać niezapominajkami pas zieleni. Tak jak obiecaliśmy, w tym roku kontynuujemy nasze działanie i zapraszamy do ponownego wspólnego wysadzania kwiatów. Do wspólnego działania w przestrzeni publicznej. Do gospodarzenia naszym miastem.

22 kwietnia (niedziela) od godziny 11 startujemy na rogu alei Wojska Polskiego i ulicy Felińskiego. Zapewniamy sprzęt (szpadle, sadzarki, rękawiczki) oraz sadzonki niezapominajek.

Żolibuh 2 - plakat

Staramy się aby akcja „Żolibuh...” była zaczynem do kolejnych działań w alei Wojska Polskiego, która dla nas ma niesamowicie wielki niewykorzystany potencjał. Która wydaje się idealnym terenem dla oddolnych inicjatyw sąsiedzkich, które zaczną czerpać z potencjału tego miejsca. (...)

Projekt „Żolibuh…” odwołuje się do przedwojennych tradycji spółdzielczości, która to była jednym z fundamentów powstania dzielnicy Żoliborz. 19 czerwca 1932 roku miało miejsce sadzenie drzewek przez dzieci z Żoliborza. „Żolibuh…” jest bezpośrednim odwołaniem się do tej akcji. Dopisek "Warszawa w Kwiatach" to nawiązanie do pomysłu prezydenta Starzyńskiego, który przez obywatelską dbałość o zieleń, nie tylko tę na swoich balkonach, ale i tę rosnącą w przestrzeni miejskiej, chciał podnosić jakość życia mieszkańców ówczesnej Warszawy.

Już teraz zapraszamy was na piknik (13 maja), który chcemy zorganizować z okazji święta niezapominajki, którego hasłem jest „nie zapominaj o przestrzeni publicznej”. Będziemy wspólnie przejmować przestrzeń publiczną na relaksowanie, sportowanie i debatowanie. Dołącz do nas ze swymi pomysłami na przestrzeni publicznej przejmowanie.

Szczegóły na stronie internetowej kwiatuchi.org/zolibuh i na facebooku - polecamy!

(DMR)

 
1 , 2 , 3 , 4