Kontakt:

środa, 05 września 2012

W najbliższy weekend, od piątku do niedzieli, polecamy spotkanie z Kreatywnym Żoliborzem - wystawy żoliborskich artystów w kilkunastu restauracjach i kawiarniach.

Kreatywny Żoliborz - plakat

To świetna okazja aby przekonać się, że Żoliborz przyciąga również twórców i artystów, nawet jeśli na co dzień ich nie widzimy ;)
W programie Weekendu głównie malarstwo i fotografie, ale także meble, muzyka, stare zdjęcia Żoliborza i ręcznie wykonany rower. Szczegóły na stronie internetowej KreatywnyZoliborz.pl i na facebooku (link>>). Organizatorem Weekendu jest Michał Kowalski i Fundacja Dobrego Designu, wspomagani przez Krzysztofa Cybrucha i firmę RedShoes.

Kreatywny Żoliborz - lista wydarzeń

Podziwiając Kreatywny Żoliborz można zrobić sobie piękny spacer po Żoliborzu - śladem kawiarni i innych ciekawych miejsc, których sporo ostatnio przybyło. Na mapie Kreatywnego Żoliborza jest w sumie 18 lokalizacji, o większości pisaliśmy już na blogu, a z tych, które nie pojawiły się jeszcze na naszych łamach, polecamy:
- Inui Moodstore na Mickiewicza 52 - sklep z autorskimi ubraniami i ciekawymi drobiazgami nie stroniący od innych atrakcji, np. garażówka w poprzednią sobotę, bardzo zacne wydarzenie,
- Kwiaciarnia Grafiki na Stołecznej 19/21 (nad barem), założona przez znaną grupę Kwiatuchi.

Kreatywny Żoliborz - mapa

A w sobotę dodatkowo powtórka zeszłorocznej żoliborskiej wyprzedaży garażowej. Tym razem nie będzie to akcja promocyjna pewnego internetowego serwisu ogłoszeniowego, tylko akcja sąsiedzka organizowana przez Nowy Fort. Wyprzedaż znajdziemy w 6 garażach oraz na dziedzińcu fortu Sokolnickiego. Mapka z lokalizacjami jest tu: link>>, a więcej szczegółów: na facebooku (link>>).

Wyprzedaż garażowa - plakat

(DMR)

poniedziałek, 03 września 2012

Byliśmy na Żoliborzu Południowym, teraz powracamy na plac Wilsona, który również się zmienia - nie tak spektakularnie, ale niewątpliwie na lepsze.

Na początek kolejny sukces Żoliborskich Internautów ;) Kilka razy pisaliśmy o fatalnym szyldzie kebabu Amrit (link>>), interweniowaliśmy w urzędach (niestety, konserwator zabytków wykręcił się sianem), w końcu prosiliśmy o zmianę szyldu właścicieli Amrita. I oto jest: w lipcu przy okazji remontu stary szyld zniknął i parę dni temu pojawił się nowy, mniejszy, dopasowany do otoczenia, taki jaki powinien być. Brawo Amrit!

Amrit nowy szyld z daleka

Nowy szyld z daleka (zdjęcie: oknonaplacwilsona.blogspot.com)

Amrit nowy szyld z bliska

Nowy szyld z bliska

Tuż obok ruszyły prace remontowe w lokalu po Orbisie - powstanie tam Art Cafe, kawiarnia z rzekomo dużym udziałem kultury, ale strona kawiarni na facebooku na to nie wskazuje (link>>). Przy okazji - jeszcze we wrześniu zostanie otwarta siedziba fundacji Kalinowe Serce przy Krasińskiego 25 (wejście od Kochowskiego) - kolejne kulturalne miejsce na Żoliborzu, które zapowiadaliśmy jakiś czas temu.

Art Cafe w budowie

Kolejna dobra wiadomość to zwycięstwo w walce z budami. O wywiezieniu niesławnego kiosku pisaliśmy (link>>), zimą zlikwidowano wreszcie budę MZA przed wejściem do parku Żeromskiego, a ostatnio zniknął opuszczony od dawna kiosk przy ogrodzeniu parku koło przystanku tramwajowego. Była to już ostatnia buda szpecąca plac Wilsona (no, może poza toi toiem dla kierowców autobusów przy ogrodzeniu parku), w jej miejsce postawiono nowy model kiosku Ruchu (który szpeci wyraźnie mniej, choć mógłby być trochę cofnięty).

Nowy kiosk na placu Wilsona

Nawiasem mówiąc, tam gdzie stała buda MZA żoliborzanie wytyczyli sobie dojście do parku Żeromskiego, fachowo zwane przedeptem - czas zamienić je na chodnik.

Przedept na placu Wilsona

To nie nowość, ale chyba o tym nie pisaliśmy, więc dla porządku odnotujemy, że na plac Wilsona powrócił sklep spożywczy - niestety słabo dostępny, bo w piwnicy na I kolonii. Tuż obok już chyba na stałe rozłożył się stragan z warzywami - widać wyraźnie, że nie samym kredytem i lokatą człowiek żyje, i w przerwie między wizytami w dziesiątkach okolicznych banków musi czasem coś zjeść.

Sklep i stragan na placu Wilsona

Sklep po prawej, stragan po lewej

I na koniec sprawa, która zaniepokoiła wiele osób - przed wejściem do metra obok Fenixa wycięto dwa drzewa. Niestety uschły po poprzedniej zimie (która dla drzew była fatalna), ale mamy zapewnienie Zarządu Oczyszczania Miasta (na piśmie), że jesienią zostaną posadzone w tym miejscu nowe drzewa. 

Wycięte drzewa przed Feniksemzdjęcie: oknonaplacwilsona.blogspot.com

(DMR)

22:04, placwilsona
Link Komentarze (5) »
niedziela, 02 września 2012

Myśleliśmy, że to u nas zdarzyć się nie może, że takie rzeczy to tylko gdzieś daleko, po drugiej stronie rzeki... Że u nas na Żoliborzu nad wszystkim czuwa konserwator oraz plan miejscowy. Tymczasem...

Przy klasztorze Zmartwychwstanek (Krasińskiego 31) powstaje właśnie paskudna, wielka przybudówka, estetyczny koszmar rodem z Lichenia czy innego Grajewa. Taka obrzydliwa, pozbawiona proporcji kupa betonu uszłaby może przy kiczowatym kościele na dalekich przedmieściach, ale postawienie jej na tle przedwojennego budynku klasztoru to barbarzyństwo, które woła o pomstę do nieba.

Architektoniczny koszmar przy klasztorze Zmartwychwstanek

Architektoniczny koszmar przy klasztorze Zmartwychwstanek

Nauczeni doświadczeniem nie spodziewamy się jednak gromu z jasnego nieba, który spaliłby na popiół ten wytwór chorej wyobraźni anonimowego pseudoarchitekta, spróbowaliśmy więc bardziej konwencjonalnych metod. I tu niestety okazało się że:

- wpisany do rejestru zabytków układ urbanistyczny "Żoliborza Historycznego" (tzw. strefa ochrony konserwatorskiej) kończy się na ulicy Stołecznej, czyli klasztoru nie obejmuje,

- budynek klasztoru nie jest wpisany do rejestru ani nawet do ewidencji zabytków (co dawałoby niewielką w porównaniu z rejestrem, ale zawsze jakąś ochronę konserwatora),

- obszar tzw. Serka Żoliborskiego (na którym znajduje się klasztor) nie jest objęty planem miejscowym, ponieważ z niewiadomych powodów został przypisany do planu Żoliborza Południowego - a to ostatni na Żoliborzu nieuchwalony jeszcze plan miejscowy.

Ręce nam opadły, podobnie jak urzędnikom dzielnicowym, którzy próbowali powstrzymać tę estetyczną zbrodnie, ale nie znaleźli podstaw prawnych i ostatecznie musieli wydać na nią zgodę...

Więc pozostanie nam tylko przechodząc tamtędy odwracać głowę, i zachować w pamięci obraz budynku klasztoru z czasów, gdy jeszcze wyróżniał się pozytywnie (poniżej zdjęcie z 2003 roku). No chyba że jakiś piorun...

Klasztor Zmartwychwstanek - róg ulicy Stołecznej

(DMR)

23:17, placwilsona
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 sierpnia 2012

Po roku od poprzedniego wpisu (link>>) wracamy na Żoliborz Południowy - w tym czasie dużo się tam zmieniło. Wraz z nowymi mieszkańcami wraca życie na ten opuszczony przez kilka lat fragment Żoliborza. Poniżej krótki przegląd zmian w ciągu ostatniego roku oraz fotoreportaż z miejsca akcji (zdjęcia: Jan Malinowski).

Przy Rydygiera 15 oddano do użytku drugi budynek (226 mieszkań) osiedla "City Apartments", gotowa jest konstrukcja trzeciego (216 mieszkań), a niedawno rozpoczęła się budowa czwartego (215 mieszkań) z sześciu budynków planowanych w tej inwestycji.

Rydygiera 15

Rydygiera 15 - trzeci budynek już stoi, rusza budowa czwartego

Rydygiera 15

Po lewej - budynek drugi, po prawej - trzeci

Rydygiera 15

Deweloper zadbał o toaletę dla psów

Rydygiera 15

Rydygiera 15

"Na Żoliborzu są ulice takie śliczne..." - ale czy na Żoliborzu Południowym?
Po lewej budynek drugi, po prawej pierwszy, z tyłu trzeci

Rydygiera 15

Rydygiera 15

A tu niespodzianka - od strony torów w drugim budynku zamiast mieszkań są szeregowe domy jednorodzinne. Druga i trzecia kondygnacja to dwupoziomowe mieszkania z bezpośrednim wejściem od podwórka. Ten budynek to na razie najlepsza realizacja na Żoliborzu Południowym

Na sąsiedniej działce (Rydygiera 11/13) gotowy jest pierwszy budynek (303 mieszkania) osiedla "Zielony Żoliborz" (choć lokale użytkowe stoją jeszcze puste). Kończy się budowa drugiego budynku (276 mieszkań) - 14-piętrowy kloc nie umknie uwadze nikogo, kto wjeżdża na Żoliborz od strony ronda Babka. Na szczęście między klocem a aleją Jana Pawła planowany jest jeszcze biurowiec (o tym niżej), który przysłoni trochę tę mało atrakcyjną bryłę.

Rydygiera 11

Kloc z daleka

Rydygiera 11

Podwórko-studnia z pierwszej połowy XXI wieku

Rydygiera 11

"Zielony Żoliborz"

Rydygiera 11

Kloc z bliska

Dwie kolejne prawie gotowe inwestycje to budynek komunalny przy Powązkowskiej 44B (130 mieszkań) i "Villa Poema" przy Krasińskiego 61/63 (42 mieszkania). Budynek komunalny (inwestorem jest Urząd Dzielnicy) nie wygląda źle, niestety efekt psuje paskudny płot, dzielący na pół maleńki trawnik wokół bloku. Wiadomo, że w budynkach komunalnych mieszkają ludzie raczej niezamożni, ale to nie znaczy, że są to jacyś kryminaliści, których trzeba odgrodzić płotem od zdrowej większości społeczeństwa. Okoliczne budynki komunalne (przy Sybilli i Piaskowej) nie są ogrodzone, liczymy więc że i ten płot szybko zniknie.

Powązkowska 44

Budynek komunalny

Powązkowska 44

Lokatorzy komunalni za płotem jak dzikie zwierzęta w zoo

Krasińskiego 61

Krasińskiego 61 (z tyłu: Krasińskiego 59)

Krasińskiego 61

Krasińskiego 61 (z tyłu: Przasnyska 11)

Dwie budowy trwają przy Przasnyskiej. Przy skrzyżowaniu z Krasińskiego (Przasnyska 11) gotowa jest konstrukcja dwóch budynków "Apartamentów przy Krasińskiego" (303 mieszkania). Obok, przy Przasnyskiej 7, rozpoczęła się niedawno budowa prawie 350 mieszkań w inwestycji "Atelier Żoliborz". Dodatkowo w głębi kwartału dwa budynki (100 mieszkań) stawia spółdzielnia Wardom (adres prawdopodobnie Krasińskiego 59).

Przasnyska 11

Przasnyska 11

Przasnyska 11

Przasnyska 11

Można także kupić mieszkania w dwóch budynkach, których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Przy Rydygiera 12 (inwestycja "sPlace") 66 mieszkań jest w sprzedaży już od roku, a na placu budowy nie ma nawet dziury w ziemi. Przy Krasińskiego 41 (róg Burakowskiej) rozebrano kilka warsztatów samochodowych pod inwestycję "Krasińskiego 41" - w sześciopiętrowym budynku ma powstać 68 mieszkań.

Rydygiera 12

Rydygiera 12 - za tym płotem od roku "trwa" budowa

Tuż obok, ale już bardziej na Powązkach niż na Żoliborzu Południowym, w miejscu biurowca Ciechu przy Powązkowskiej 46/50 trwa budowa 300 mieszkań w inwestycji "ArtEco".

Oprócz mieszkań na Żoliborzu Południowym powstają także biura. Brzydki jak noc biurowiec postawiono przy Broniewskiego na terenie Instytutu Chemii Przemysłowej, znacznie lepszy budowany jest właśnie przy Szamockiej 8 (naprzeciwko siedziby ZUS-u). Ponadto na wiosennej wystawie "Plany na przyszłość" pokazano projekt budynku, który stanąć ma przy Rydygiera 6 (w miejscu rozebranego serwisu Fiata). Co ciekawe, budynek ma mieć wejścia zarówno od strony Rydygiera, jak i Jana Pawła, mimo znacznej różnicy poziomów między obiema ulicami w tym miejscu.

Szamocka 8

Biurowiec przy Szamockiej 8

Elbląska 15

Elbląska 15/19 - nie wiemy co tu będzie, ale widać że szykują miejsce na kolejną inwestycję

Na Żoliborzu Południowym mamy zatem 750 mieszkań oddanych do użytku i ponad 2000 w budowie, a zapowiedzianych jest jeszcze co najmniej drugie tyle. Już niedługo powitamy 5 albo i 10 tys. nowych żoliborzan :)

(DMR)

22:55, placwilsona
Link Komentarze (4) »
środa, 29 sierpnia 2012

Działający od miesiąca system rowerów miejskich Veturilo cieszy się wielką popularnością - widać to choćby po liczbie "miejskich rowerzystów", których spotkać można na Żoliborzu, mimo że nie ma u nas stacji rowerowej.

No właśnie, Żoliborz został pominięty przy rozdawaniu stacji, najbliższe są tuż za rogatkami - przy Dworcu Gdańskim i przy metrze Słodowiec. Żoliborscy radni PO upomnieli się o rower miejski już wiosną, gdy tylko ogłoszono, że system ruszy w tym roku. Na interpelację Dariusza Kołodziejka (link>>) urzędnicy odpowiedzieli, że analizy nie wykazały, aby na Żoliborzu potrzebne były stacje Veturilo (link>>).
Teraz jednak, gdy rowery są już w ruchu, potrzebę widać gołym okiem. Rezultatem kolejnej interpelacji Piotra Wertensteina-Żuławskiego (link>>) są konkretne deklaracje Urzędu Dzielnicy. Na Żoliborzu powstaną stacje Veturilo - na początek prawdopodobnie trzy, potem być może więcej.

Wiadomo, że więcej stacji to wyższe koszty, a na Żoliborzu nie poniesie ich Zarząd Transportu Miejskiego (jak w Śródmieściu czy na Bielanach), tylko dzielnica z własnej kieszeni. Ale też niewiele potrzeba, żeby objąć systemem Veturilo całą dzielnicę. Wystarczy 9 stacji: plac Wilsona, plac Inwalidów, plac Grunwaldzki, skrzyżowanie Krasińskiego i Stołecznej, Hala Marymoncka, Potok (Mickiewicza róg Potockiej), park Kępa Potocka (Potocka róg Gwiaździstej), przy Simply Market oraz na skrzyżowaniu Elbląskiej i Przasnyskiej - i w zasadzie cały Żoliborz byłby w zasięgu Veturilo.

Veturilo na Żoliborzu - nasza propozycja

Ale nawet bez Veturilo rowerzystów na Żoliborzu szybko przybywa, radni wzywają więc również do budowy ścieżek dla rowerów (link>>). Ścieżki jak najbardziej tak, natomiast proponujemy jeszcze jedno tanie i proste rozwiązanie ułatwiające życie rowerzystom - dopuszczenie ruchu rowerowego pod prąd na ulicach jednokierunkowych. Sprawdza się to na Zachodzie (oczywiście w Paryżu, i w wielu innych miastach też), polski kodeks drogowy pozwala na takie rozwiązanie. Koszt minimalny (mała tabliczka "nie dotyczy rowerów" pod znakiem zakazu wjazdu), a ułatwiłoby to przejazd przez WSM (Suzina, Próchnika), albo na Żoliborzu Oficerskim (Śmiała przy gen. Zajączka).

Prawie jak Kopenhaga - VIII kolonia WSM

VIII kolonia WSM (Słowackiego 15/19) - prawie jak Kopenhaga ;)

(DMR)

Tagi: veturilo
20:14, placwilsona
Link Komentarze (1) »
środa, 01 sierpnia 2012

Od naszego ostatniego tekstu o nowych kawiarniach na Żoliborzu nie minął nawet miesiąc, gdy znów możemy zaanonsować nowe miejsce :)

Tydzień temu otwarto kawiarnię Secret Life Cafe (link>>). Nowy lokal mieści się w budynku VIII kolonii, na rogu Sierpieckiej i Krechowieckiej - w miejscu fryzjera i kosmetyczki (jeśli ktoś potrzebuje, zakład przeniósł się do pawilonów na Stołecznej 19/21). Kawiarnia, w odróżnieniu od innych nowych żoliborskich przybytków, jest dość przestronna - oprócz kilku stolików w środku drugie tyle miejsc jest na zewnątrz. Z trzech stron budynku do wyboru są stoliki w ogródku, leżaki w drugim ogródku i stoliki na chodniku przed wejściem do kawiarni.

Wystrój całkiem sympatyczny, ceny raczej przystępne, natomiast warto zwrócić uwagę na godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku kawiarnia czynna jest od 8:00 do 21:00, a w weekendy od 10:00 do 21:00. Będzie zatem dobrym miejscem śniadaniowym dla mieszkańców WSM-u, z drugiej strony jest szansa, że sąsiedzi nie zaczną walczyć z nowym lokalem tak jak z czynną do późnej nocy Pracovnią.

Pewne kontrowersje budzi nazwa - właściciele zdecydowali się na "Secret Life", tak jak nazywa się sklep, który prowadzą na Polnej. Szkoda jednak, że nie nawiązano do historii lokalu, w którym teraz jest kawiarnia. Kiedyś "Praktyczna Pani", ostatnio "Piękna Pani" - to byłyby piękne nazwy!

Secret Life Cafe - ogródek 

Secret Life Cafe - stoliki przed wejściem

Secret Life Cafe - w środku

Przy okazji warto wspomnieć o Kawalerce na placu Wilsona, która po krótkim remoncie wróciła w wydaniu bardziej restauracyjnym. Szczegóły na facebooku (link>>).

(DMR)

czwartek, 19 lipca 2012

Wakacje, cisza, spokój i mało się dzieje, ale mimo wszystko mamy trzy krótkie wiadomości żoliborskie:

- jutro (piątek) po krótkim remoncie otwiera się Amrit i (być może) nowe wcielenie Kawalerki na placu Wilsona.

- w sobotę spacer po Żoliborzu śladami modernizmu poprowadzi Grzegorz Mika, autor popularnego facebookowego profilu Warszawski Modernizm (link>>). Początek wycieczki o 16:00 na placu Inwalidów przed hotelem oficerskim (pl. Inwalidów 10), więcej szczegółów: >>link.

- natomiast w poniedziałek na warsztaty sitodruku zaprasza Kwiaciarnia Grafiki na Stołecznej 19/21 (lok. 33). Szczegóły na forum (>>link), warto zauważyć, że warsztat jest płatny (50 zł), a Kwiaciarnia Grafiki mieści się w pawilonach na Stołecznej róg Poli Gojawiczyńskiej, dokładnie nad barem "15". 

(DMR)

piątek, 13 lipca 2012

Jak wiadomo, centralne miejsce dziecięcego Żoliborza to wielki plac zabaw w parku Żeromskiego i kawiarnia Kalimba za płotem. Pod bokiem rośnie im jednak konkurencja - coraz więcej atrakcji dla dzieci (i dla rodziców) pojawia się na Kępie Potockiej.

Oprócz posiadających długą tradycję, ale mało przyjaznych dzieciom barów piwnych Araba i Żagielka, na Kępie są już trzy nowe miejsca, gdzie można usiąść z dzieckiem i chwilę odpocząć po placu zabaw.

Przy placu zabaw dla mniejszych dzieci stoi namiot "Przystanek Zabawa". Oprócz standardowej oferty kawiarnianej, w środku wydzielone jest spore miejsce do zabawy, ze zjeżdżalnią i innymi szykanami - w razie deszczu może być dobrą alternatywą dla sąsiedniego placu zabaw. Niestety namiot obrasta komercją, dmuchanymi zamkami, dookoła coraz więcej płatnych atrakcji i wydeptanej trawy.

Przy mostku nad kanałkiem i przystani kajakowej kolejny raz rozstawiono mongolską jurtę z małą kawiarnią w środku. Miejsce ze wszech miar godne polecenia: nie ma co prawda zjeżdżalni, ale dla dzieci są książki i kredki, a dla dorosłych kawa, ciastka, a także, w odróżnieniu od "Przystanku Zabawa", miłe otoczenie i dobra muzyka.

Tegoroczną nowością jest otwarta w maju kawiarnia Lemonka (>>link) o wyraźnym profilu dziecięco-rodzicielskim (prowadząca też "przechowalnię" dzieci na godziny). Mieści się naprzeciwko parku, na ogrodzonym osiedlu przy Gwiaździstej 5b (ochroniarz raczej bez problemu otwiera bramę). Wystrój całkiem przyjemny, pokój do zabawy dla dzieci jest, ceny też nie odstraszają. Może nie jest to propozycja na lato, kiedy przyjemniej posiedzieć w jurcie (choć w razie wielkich upałów klimatyzacja w Lemonce zachęca do przyjścia), ale zimą będzie to dobre miejsce do ogrzania się po spacerze na Kępie.

Kawiarnia Lemonka

(DMR)

wtorek, 10 lipca 2012

Co prawda nie było jeszcze oficjalnego, hucznego otwarcia, ale centrum kultury w forcie Sokolnickiego już działa.

Od kwietnia, gdy miasto podpisało umowę z konsorcjum Nowy Fort mającym zarządzać centrum kultury, w forcie odbyło się już sporo różnych imprez, a w lipcu jest już program na cały miesiąc (poniżej).

Fort Sokolnickiego program na lipiec

Wydarzeń w lipcu nie będzie może tak dużo, jakby sobie niektórzy życzyli, ale na początek jest całkiem nieźle. Do fortu można już przyjść codziennie: na kawę w prowizorycznej kawiarni i na zajęcia dla dzieci (bardzo fajne, polecamy!). Z wydarzeń niecodziennych ciekawy jest przegląd filmów ze Zbyszkiem Cybulskim - od wczoraj do kolejnego poniedziałku codziennie o 21:00.
Zachęcamy do odwiedzania fortu i liczymy, że szybko ruszy strona internetowa NowyFort.pl, na której będzie można łatwo znaleźć program fortu (na razie działa jedynie fanpage na facebooku)
.

A przy okazji, skoro o filmach mowa - przez całe wakacje działa kino letnie na Kępie Potockiej (łąka koło Araba). Seanse w każdą sobotę po 21:00, dokładny program na stronie FilmowaStolica.pl.

Kino letnie plakat

W sierpniu kino pojawi się także na łące koło stacji metra Słodowiec - w każdy piątek, program na stronie FilmowaStolica.pl.

Parę ciekawych propozycji (choć głównie dla dzieci) ma też kino Wisła - szczegóły na stronie internetowej kina (>>link).

(DMR)

P.S. A na placu Wilsona zmiany: http://oknonaplacwilsona.blogspot.com/2012/07/pod-znakiem-zapytania.html. Efekt zmian: w kolejny weekend, będziemy informować :)

poniedziałek, 02 lipca 2012

Ponad miesiąc temu polecaliśmy niedawno otwarte Fawory i Atmosferę Żoliborza (>>link) i zaraz zostaliśmy skontrowani przez Stałego Czytelnika, że to nie wszystko, że to nie koniec. Nadrabiamy zatem zaległości i prezentujemy kolejne nowe miejsca, gdzie można pójść, posiedzieć, coś zjeść i wypić.

Na początek Umpa Lumpa, czyli sklep z czekoladą i krówkami na Mickiewicza 24 (jest też stolik, więc można posiedzieć), otwarty już miesiąc temu.

Umpa Lumpa

Dalej Przystanek Winny na południowym rogu placu Inwalidów (Mickiewicza 20) - mała winiarnia, są również stoliki, można na miejscu degustować.

Nowość z zeszłego tygodnia to minikawiarnia w forcie Sokolnickiego. Fort nie działa jeszcze na pełnych obrotach, kawiarnia i restauracja w środku nie urządzona, ale już można wypić kawę i zjeść ciastko na dziedzińcu, gdzie zaimprowizowano kawiarnię tymczasową. Fort zaprasza w dni powszednie wieczorami, a w weekendy przez cały dzień.

Fort Sokolnickiego - kawiarnia

I na koniec nowa restauracja: Chez Belier na rogu Mickiewicza i gen. Zajączka (Mickiewicza 9). Z zewnątrz i w środku wygląda elegancko (właścicielem jest znany projektant Maciej Zień), jednak jako pierwsze o otwarciu tej restauracji napisały takie serwisy jak Pudelek, Plotek czy Fakt (Wystawał jej stanik. Seksownie, czy koszmarnie?).

Chez Belier

Nowych lokali na Żoliborzu jest tak dużo, że wzbudziło to zainteresowanie poważnych mediów. W serwisie Tomasza Lisa NaTemat.pl ukazał się artykuł o gastronomicznym przebudzeniu Żoliborza (>>link). Co ciekawe, autorka wymienia zaledwie połowę nowych lokali, ale nawet tyle wystarczy, aby obwieścić "knajpiany boom na Żoliborzu".

Sezon otwarć powoli się kończy, przed nami jeszcze inauguracja bardzo drogiej piekarni na szlaku między Da Aldo a Chez Belier. Niestety, zamarł zupełnie ruch w remontowanym lokalu na gen. Zajączka 8, gdzie klubokawiarnia miała ruszyć wczesną wiosną. Ale za to szybko idzie remont w dawnej Praktycznej Pani na VIII kolonii (róg Sierpeckiej i Krechowieckiej) - nie wiemy jeszcze dokładnie co tam będzie, ale przez okno widać już zarys baru.

I to chyba tyle, jeśli o czymś zapomnieliśmy, prosimy Stałego Czytelnika o uzupełnienie w komentarzach ;)

(DMR)

czwartek, 28 czerwca 2012

Uwaga, jeszcze tylko dziś i jutro można głosować w konkursie na najlepszą inicjatywę pozarządową "S3KTOR".

Zachęcamy oczywiście do wsparcia jedynej zgłoszonej do konkursu inicjatywy z Żoliborza - Nagrody im. Brukalskich, projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Żoliborzan.
Żeby zagłosować należy wejść na stronę:
https://badanie-online.um.warszawa.pl/mrProAnkiety/interview/question.jt
i na długiej liście inicjatyw odnaleźć Nagrodę im. Brukalskich - pod literą N, mniej więcej w środku listy. Polecamy, głosować można tylko do jutra!

Więcej informacji o Nagrodzie im. Brukalskich na stronie NagrodaBrukalskich.pl i we wcześniejszych wpisach na naszym blogu: http://placwilsona.blox.pl/tagi_b/376978/Nagroda-Brukalskich.html

Nagroda Brukalskich

(DMR)

I znów w weekend ma być piękna pogoda, polecamy więc kolejną wycieczkę po Żoliborzu z przewodnikiem Piotrem Wierzbickim, tym razem na rowerach. Start w sobotę o 13:00 na wiadukcie nad Dworcem Gdańskim przy windzie od strony dworca. W planie objazd Żoliborza: od Dworca Gdańskiego, ulicą  Rydygiera i Broniewskiego na Sady Żoliborskie, i dalej szlakiem rowerowym nad kanałek. Szczegóły - na facebooku (link>>).

Po wycieczce (albo przed) warto zajść do fortu Sokolnickiego, gdzie przez całą sobotę trwa "Ogólnopolski Zlot Scrapbookingu", czyli tworzenia i dekorowania kartek, zakładek i innych papierowych dekoracji - na pewno będzie na co popatrzeć :)
Szczegóły: link>>

Po drodze można zajść na placyk przed Merkurym, gdzie jeszcze do niedzieli stoi wystawa o przedwojennym WSM-ie. Temat bardzo ciekawy, niestety wystawa średnio nadaje się do oglądania w plenerze, bo składa się głównie z artykułów z periodyku "Życie WSM". Znacznie wygodniej obejrzeć ją w internecie na stronie wystawa-zoliborz.pl.

Ogólnopolski Zlot Scrapbookingu - plakat

(DMR)

środa, 13 czerwca 2012

W sobotę kolejna edycja Imienin Joli Bord!

Imieniny to przede wszystkim piknik sąsiedzki na skwerze Kompanii "Żniwiarz" (na tyłach kina Wisła). W tym roku punktem kulminacyjnym pikniku będzie Babski Męcz, czyli piłkarski pojedynek drużyn "Alina" i "Jola" o Skarpetę Piłkarza. Poza tym na pikniku tradycyjnie kiermasz domowych wypieków, książek i zabawek oraz parę innych atrakcji, a dla ochłody sikawka od strażaków ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej - szczegóły na plakacie obok i na facebooku (>>link).

Poza tym w ramach Imienin w niedzielę popołudniu zwiedzanie Szklanego Domu, a wieczorem w kawiarni Fawory prezentacja Nagrody Brukalskich* oraz turniej gry ArchiMemo - szczegóły również na plakacie.

Imieniny Joli Bord organizuje Fundacja Lokal Otwarty z finansowym wsparciem Urzędu Dzielnicy. 

Trzecie imieniny Joli Bord- plakat

A ponadto w niedzielę wycieczka po Bielanach z Piotrem Wierzbickim - start o 17:00 na rogu Marymonckiej i Podczaszyńskiego.

*cały czas zachęcamy do głosowania na Nagrodę Brukalskich w konkursie S3ktor: >>link

(DMR)

21:35, placwilsona
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 czerwca 2012

Zachęcamy do głosowania na Nagrodę Brukalskich - w konkursie na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową! Głosować można na stronie Urzędu Miasta (>>link), a poniżej szczegóły.

Nagroda BrukalskichNagroda im. Barbary i Stanisława Brukalskich (>>link) to zorganizowany przez Stowarzyszenie Żoliborzan konkurs na najlepszą inwestycję budowlaną w duchu żoliborskim.
Celem Nagrody jest promowanie dobrych praktyk - nowych i wyremontowanych budynków które wpisują się w przestrzeń Żoliborza, oraz wyróżnienie inwestorów dbających o wysoki poziom architektury. W zeszłym roku przyznano Nagrodę po raz pierwszy - profesjonalne jury złożone z architektów, historyków sztuki i znawców Żoliborza wskazało ośmiu laureatów spośród zgłoszonych przez mieszkańców kandydatur (inwestycji na terenie Żoliborza z ostatnich pięciu lat).

Wyróżniono budynki nowe (apartamentowiec na rogu Stołecznej i Słowackiego - ul. Czaki 2 i 4), wyremontowane (budynek Słowackiego 32/36, domy jednorodzinne na Czarnieckiego 65 i Wojska Polskiego 5) i przebudowane (Sułkowskiego 4). Nagrodzono także udaną termomodernizację (osiedle Sady Żoliborskie I) oraz adaptację wnętrz kotłowni przy Suzina 8 (restauracja włoska i chorwacka). Kolejna edycja Nagrody planowana jest w przyszłym roku.

Nagroda im. Brukalskich doceniona została w konkursie na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową "S3ktor", i nominowana w kategoriach "Przestrzeń Miejska" i "Społeczność Lokalna". Laureatów wybierze Kapituła konkursowa, my natomiast zachęcamy do głosowania w kategorii Nagroda Mieszkańców, gdzie zwycięzcę wskażą sami warszawianie. Głosować można na stronie internetowej (>>link) lub wypełniając specjalny "talon" dostępny w kilku miejscach (lista miejsc i inne szczegóły na stronie Urzędu Miasta: >>link).

Zachęcamy do głosowania, bo Nagroda im. Brukalskich to bardzo dobra inicjatywa, doskonale zorganizowana i warta naśladowania (podobno na Ochocie szykują już swoją edycję Nagrody). A dodatkowo to jedyna nominowana inicjatywa z Żoliborza, więc tym bardziej warto na nią zagłosować :)

Strona internetowa Nagrody: NagrodaBrukalskich.pl

Nasze teksty o Nagrodzie: http://placwilsona.blox.pl/tagi_b/376978/Nagroda-Brukalskich.html

(DMR)

czwartek, 31 maja 2012

I znów dużo będzie się działo w weekend na Żoliborzu, więc polecamy jak niżej :)

- spacer po zielonym Żoliborzu z przewodnikiem - w sobotę o 11:00, zbiórka pod Aliną.
Fundacja Hereditas na zlecenie Urzędu Dzielnicy organizuje cykl spacerów z przewodnikiem po Żoliborzu. Odbyły się już trzy takie wycieczki, kolejna w sobotę, a potem jeden spacer w czerwcu i cztery po wakacjach - szczegóły na plakacie.

 Spacery po Żoliborzu - plakat

- spacer po Cytadeli i okolicach z Piotrem Wierzbickim - w sobotę o 17:00, start na rogu Zakroczymskiej i Sanguszki. Spacery pana Piotra nie są (jeszcze ;) dotowane przez Urząd Dzielnicy, więc obowiązuje opłata "co łaska", szczegóły: >>link.

- również w sobotę kolejny rajd rowerowy. Tym razem Urząd Dzielnicy zaprasza na objazd Żoliborza śladami opozycji demokratycznej lat 70-tych - początek już o 10:00 na placyku przed Merkurym.

Rajd rowerowy - plakat

- natomiast przez cały weekend (i po weekendzie też) na płocie parku Żeromskiego wzdłuż Mickiewicza (tzw. Galeria Przystanek) oglądać można zdjęcia lotnicze Tomasza Stępnia. Wystawa "Polska. Spojrzenie z góry" była już pokazywana kilka lat temu w Łazienkach (i cieszyła się dużym powodzenie), ale warto ją zobaczyć ponownie, bo zdjęcia są bardzo ciekawe, a ich autor jest żoliborzaninem (swoje żoliborskie zdjęcia Tomasz Stępień prezentował w zamierzchłych czasach na zorganizowanym przez nas pokazie).
W ramach zachęty zdjęcia z wystawy można podejrzeć w internecie, na facebookowym profilu Urzędu Dzielnicy: >>link.

W ten sposób wyczerpaliśmy tytuł dzisiejszej notki, ale to nie koniec zapowiedzi :)

- Wspólnik (czyli fundacje Lokal Otwarty i HopSiup Project), który w poprzednie dwa weekendy otworzył dla żoliborzan prochownię południową w parku Żeromskiego, tym razem zaprasza do prochowni północnej. W piątek (1 czerwca) od 19:00 impreza pt. "Dzień Dużego Dziecka" (szczegóły: >>link).

- dla młodszych dzieci w kinie Wisła filmy animowane - w piątek, sobotę i niedzielę o 11:00 i 14:00, wstęp wolny (szczegóły: >>link).

- i również dla dzieci w niedzielę piknik wokół fortu Sokolnickiego - od 10:00 do 13:00 (szczegóły: >>link).

(DMR)