Kontakt:

Blog > Komentarze do wpisu

Głosuj na projekty nr 16 i 32!

Od 16 do 26 czerwca można głosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Zachęcamy do głosowania na projekt nr 16, przygotowany przez Stowarzyszenie Żoliborzan: "Połączenie rowerowe placu Wilsona z Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym wzdłuż ulicy Krasińskiego". (link>>)

Stowarzyszenie Żoliborzan proponuje wyznaczenie na ul. Krasińskiego drogi dla rowerów na prawym pasie jezdni wzdłuż parku Żeromskiego oraz odtworzenie istniejącej niegdyś przy ulicy alei drzew.

Obecnie ulica Krasińskiego od placu Wilsona do ul. Czarnieckiego ma aż cztery pasy ruchu, ale przepustowość ulicy ograniczona jest do dwóch pasów, bo taka jest szerokość jezdni za skrzyżowaniem z ul. Czarnieckiego. Trzeci pas wykorzystany jest na parking dla autokarów, czwarty można więc przeznaczyć dla ruchu rowerowego. A przy okazji warto odtworzyć szpaler drzew wzdłuż ulicy – miejsca na chodniku jest wystarczająco dużo.

Teraz jest tak:

Ulica Krasińskiego dziśfot. Google Street View

4 puste pasy ruchu, a samochody i tak parkują na chodniku - asfalt i beton na szerokość 16 metrów, z czego 14 metrów dla samochodów, 2 metry dla pieszych, brak miejsca dla rowerów i zieleni.

Chcemy żeby było tak:

Nowy Jorkfot: link>>

Nowy Jork aleja przy parkufot. Google Street View

Jak w Nowym Jorku - chodnik tylko dla pieszych, miedzy chodnikiem a jezdnią drzewa, na jezdni droga dla rowerów, obok miejsce do parkowania, i jeszcze dwa pasy ruchu. To wszystko zmieści się na istniejącej ulicy, wystarczy ją trochę przeorganizować, mniej więcej w ten sposób:

Projekt_ul._Krasinskiego__mapa 

Cały wniosek do budżetu partycypacyjnego można przeczytać tu: link>>. A jeśli komuś wydaje się dziwne sadzenie drzew przy parku - tak już kiedyś na Żoliborzu było:

Ulica Krasińskiego 1964fot. tygodnik "Stolica"

Na szerokiej ulicy Krasińskiego były 4 rzędy drzew, z czego jeden na chodniku wzdłuż parku. Z bliska taki szpaler drzew wzdłuż ogrodzenia parku mógłby wyglądać tak:

Paryż - aleja przy parkufot. Google Street View

Zupełnie jak w Paryżu.

Poza projektem Stowarzyszenia Żoliborzan (nr 16) w głosowaniu ogólnodzielnicowym polecamy gorąco projekt stowarzyszenia Nowy Żoliborz: "Figle i psoty na placu Grunwaldzkim", czyli urządzenie skweru przy skrzyżowaniu Broniewskiego i Matysiakówny. Dzięki temu plac Grunwaldzki, który od 90 lat jest placem tylko z nazwy, będzie mógł wreszcie zaistnieć jako przestrzeń miejska. Projekt ma numer 32 (czyli 16+16 ;) a z jego szczegółami można się zapoznać tu: link>>

Zasady głosowania

Głosować można od wtorku 16 czerwca do piątku 26 czerwca, najlepiej przez internet na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl (strona głosowania: link>>). System internetowy pomoże w głosowaniu i ostrzeże przed ewentualnymi błędami - ale jeśli ktoś bardzo chce głosować tradycyjnie, papierowo, to będzie można to zrobić w Urzędzie Dzielnicy, we wszystkich bibliotekach oraz w Pawilonie Kulturalnym na Sadach. 

Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Warszawy - ale pod uwagę nie jest brane zameldowanie, tylko zamieszkanie w Warszawie. Dzielnicę, w której się głosuje, można wybrać: jeśli ktoś formalnie mieszka gdzie indziej, ale częściej przebywa na Żoliborzu i czuje się związany z naszą dzielnicą - może głosować na projekty żoliborskie.

W głosowaniu ogólnożoliborskim są do wyboru 33 projekty, w tym nasz, numer 16. Ponadto, oprócz głosowania ogólnożoliborskiego, można głosować w jednym z czterech obszarów lokalnych, na które podzielona zostały dzielnica. Tu również można dowolnie wybrać obszar, w którym chce się zagłosować.

W głosowaniu możemy poprzeć dowolną liczbę projektów, ale ich łączny koszt nie może przekroczyć budżetu, który mamy do dyspozycji! W budżecie ogólnodzielnicowym jest to 545 tys. złotych, w budżetach lokalnych po 250 tys. złotych, i w tym limicie trzeba się zmieścić wybierając projekty w głosowaniu.

Ponadto polecamy

Zdecydowanie namawiamy do głosowania na infrastrukturę - bo o ile na finansowanie wydarzeń kulturalnych Urząd Dzielnicy ma środki i przy odrobinie starań można wsparcie finansowe uzyskać, o tyle gdy mieszkańcy chcą coś zmienić w infrastrukturze słyszą zazwyczaj "niedasię".

Poniżej projekty które nam się podobają i które polecamy do rozważenia PT Czytelnikom:

Projekty ogólnożoliborskie:
nr 10. Dostosowanie przystanków przy przychodni na Szajnochy dla niepełnosprawnych i wózków przez zabudowę nieprzepisowo krótkich zatok, koszt 57 000 zł. link>>
nr 16. Połączenie rowerowe placu Wilsona z Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym wzdłuż ulicy Krasińskiego, koszt 335 000 zł. link>>
nr 17. Nowe przejście dla pieszych przez ulicę Śmiałą z wymianą chodnika, koszt 25 200 zł. link>>
nr 32. Figle i psoty na Placu Grunwaldzkim, koszt 169 000 zł. link>>

Projekty lokalne - Żoliborz Centralny (czyli Oficerski, Urzędniczy i WSM):
nr 7. Nowe życie Parku Żywiciela, koszt 180 000 zł. link>>

Projekty lokalne - Sady Żoliborskie, Zatrasie:
nr 8. Monitoring i modernizacja oświetlenia – Park „Sady Zoliborskie”, koszt 144 000 zł. link>>
nr 10. Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Braci Załuskich z Tołwińskiego, koszt 53 600 zł. link>>
nr 11. Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Broniewskiego i Braci Załuskich, koszt 45 000 zł. link>>

Projekty lokalne - Marymont-Potok, Żoliborz Dziennikarski:
nr 1. Ciszej na Kępie Potockiej, koszt 150 000 zł. link>>
nr 5. Nowe atrakcje rekreacyjno-wypoczynkowe w parku Kępa Potocka, koszt 28 000 zł. link>>
nr 9. Przejście dla pieszych przy przystanku Barszczewska, koszt 50 000 zł. link>>

Szczegóły wszystkich projektów można sprawdzić w internecie pod podanymi linkami - namawiamy do głosowania!

(DMR)

poniedziałek, 15 czerwca 2015, placwilsona

Polecane wpisy

  • Głosuj na projekt nr 15!

    Od 14 do 24 czerwca można głosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Zachęcamy do głosowania w obszarze Żoliborza Centralnego na projekt nr 15,

  • Konkurs spółdzielczy

    Z okazji pięciu tysięcy fanów na Facebooku i nowego roku 2016 przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Nagrodą jest "Ilustrowany Kalendarz na rok 2016" wydany prze

  • Budżet partycypacyjny 2016 - projekty Stowarzyszenia Żoliborzan

    W drugiej edycji budżetu partycypacyjnego na Żoliborzu wpłynęło 89 projektów ( link>> ), czyli mniej więcej tyle samo co rok temu. My polecamy dwa projekt

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: maciek, *.static.ip.netia.com.pl
2015/06/16 11:45:58
wystarczy poszerzyć do 4 pasów jezdnię za Czarnieckiego i problem przepustowości sie rozwiąże, a zieleni jest obok cały park
-
Gość: Piotr, *.itsa.net.pl
2015/08/31 16:33:54
Szkoda, że zapomnieli Państwo o blogu... :(
-
2015/08/31 23:59:09
Brak czasu... Prowadzimy tyle działań, że brakuje czasu na ich opisanie, poza notkami na Facebooku (www.facebook.com/PlacWilsona, www.facebook.com/StowarzyszenieZoliborzan), które z założenia są dużo krótsze niż teksty na blogu. W czasie zastoju na blogu polecamy "Nasz Żoliborz", pismo Stowarzyszenia Żoliborzan, z dłuższymi tekstami o Żoliborzu. Numer z zeszłego roku jest tu: www.zoliborzanie.org/p/nasz-zoliborz-nr-17.html, kolejny numer mamy nadzieję ukaże się do końca roku