Kontakt:

Blog > Komentarze do wpisu

"Kształtowanie przestrzeni" dla żoliborskich uczniów

Chwalimy się żoliborską oświatą - po feriach w gimnazjum nr 55, w gimnazjum Sempołowskiej i liceum Witkacego ruszy program edukacji architektonicznej "Kształtowanie przestrzeni". Po raz pierwszy w polskiej szkole uczniowie w kompleksowy sposób poznają historię architektury i zasady kształtowania przestrzeni. Program zakłada również budowanie świadomości społecznej, naukę identyfikacji z miejscem zamieszkania, wzbudzanie świadomości wpływania na losy własne i bliskiego otoczenia. Uczniowie powinni znać miasto, w którym się uczą, jego historię i współczesne problemy, a jednocześnie współtworzyć jego przyszłość działając na rzecz miasta.

Program składa się z 3 modułów. Pierwszy - ”Mój dom" dotyczy projektowania i aranżacji wnętrz oraz architektury. Moduł drugi obejmuje zakres architektury użytku publicznego. Ostatni to "Historia architektury", który pomoże uczniom w poznaniu stylów architektonicznych.

Nauka "kształtowania przestrzeni" to dobry pomysł, zwłaszcza na Żoliborzu, którego przedwojenna część to w całości zabytek urbanistyczny. Przebywając w tak pięknym otoczeniu łatwiej zyskać wrażliwość na architekturę i ład przestrzenny, ale niestety jest parę przykładów, że nie na wszystkich to działa, więc trochę edukacji się przyda. Próbujemy zresztą to robić w Stowarzyszeniu Żoliborzan, promując dobre architektonicznie inwestycje w konkursie o Nagrodę im. Brukalskich (link>>).

Warto dodać, że program "Kształtowanie przestrzeni" (przygotowany przez Izbę Architektów RP) na Żoliborzu wprowadza Fundacja Młodej Kultury HopSiup Project, która parę lat temu przetestowała edukację architektoniczną na grupie żoliborskich gimnazjalistów (młodzi żoliborzanie projektowali wtedy tereny sportowe i rekreacyjne na placu Grunwaldzkim). HopSiup Project znana jest także z innych działań związanych z żoliborską architekturą, np. świetnego cyklu wydarzeń pod hasłem Klub Sady (link>>).

Zupełnie na marginesie dodajmy, że Żoliborz wcale nie miał być pierwszą dzielnicą, w której rusza program edukacji architektonicznej. Tak wyszło, ponieważ w innych zainteresowanych dzielnicach ostatecznie "nie dało się" i tylko u nas Urząd Dzielnicy nie widział przeszkód.

Edukacja architektoniczna w gimnazjum Sempołowskiej - 2013 r.

Testowanie edukacji architektonicznej w gimnazjum Sempołowskiej - rok 2013.

(DMR)

poniedziałek, 02 lutego 2015, placwilsona

Polecane wpisy

  • Głosuj na projekt nr 15!

    Od 14 do 24 czerwca można głosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Zachęcamy do głosowania w obszarze Żoliborza Centralnego na projekt nr 15,

  • Konkurs spółdzielczy

    Z okazji pięciu tysięcy fanów na Facebooku i nowego roku 2016 przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Nagrodą jest "Ilustrowany Kalendarz na rok 2016" wydany prze

  • Nowy numer "Naszego Żoliborza"

    Ukazał się nowy numer „Naszego Żoliborza” – pisma Stowarzyszenia Żoliborzan. W 18. numerze naszej gazety piszemy: - o moście Krasińskiego: sta

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: