Kontakt:

Blog > Komentarze do wpisu

Komisja Ładu Przestrzennego

Na ostatniej sesji Rady Dzielnicy powołane zostały komisje merytoryczne Rady, a wśród nich Komisja Ładu Przestrzennego, której przewodniczącą została Donata Rapacka (niżej podpisana).

Komisja pod taką nazwą pojawiła się po raz pierwszy. W poprzednich kadencjach istniała Komisja Planowania Przestrzennego, która zajmowała się przede wszystkim planami miejscowymi i propozycjami nowych inwestycji na Żoliborzu (publicznych i prywatnych). Tym razem pomysł jest taki, żeby spojrzeć na plany i na przestrzeń publiczną dzielnicy całościowo, a więc pamiętając również o małej architekturze i o szeroko pojętej estetyce.

Żoliborz w porównaniu do innych dzielnic jest w o tyle dobrej sytuacji, że prawie cały obszar dzielnicy objęty jest planami miejscowymi (wyjątek to dawny Żoliborz Przemysłowy i Serek Żoliborski). Z jednym wyjątkiem nie trzeba więc zajmować się tworzeniem nowych planów, problem jest za to z realizacją zapisów planów obowiązujących.

Na przykład w wielu miejscach dzielnicy straszą płachty reklamowe, tymczasem większość planów miejscowych wyraźnie tego zabrania, a nawet jeśli plan nie stoi na przeszkodzie, to trzeba pamiętać, że cały Stary Żoliborz wpisany jest do rejestru zabytków i zgodę na wywieszenie reklamy powinien wydawać konserwator zabytków. Niestety mało kto się tym przejmuje, nawet instytucje miejskie zdają się nie wiedzieć o istnieniu prawa miejscowego (np. reklamy na ogrodzeniu basenu OSiR czy na budynku Teatru Komedia), a jeśli przepisy znają, to często są na bakier z estetyką (np. paskudne barierki ustawione na ul. Suzina i placu Henkla przez Urząd Dzielnicy).

Stąd potrzeba komisji, która zajmie się przestrzenią naszej dzielnicy, zresztą inspiracja w tym przypadku płynie "z dołu", od samych mieszkańców. Stowarzyszenie Żoliborzan od wielu lat dba o ład estetyczny, np. organizując konkurs o Nagrodę im. Brukalskich (link>>) dla "najlepszej inwestycji w duchu żoliborskim" - co oznacza m. in. szacunek dla otoczenia i najwyższą dbałość o estetykę nowych czy modernizowanych budynków.

Komisja Ładu Przestrzennego startuje już dziś - zaczynamy od prezentacji programu edukacji architektonicznej "Kształtowanie Przestrzeni" (link>>), stąd nietypowa godzina spotkania: 15:30. Kolejne posiedzenia Komisji zazwyczaj w czwarty czwartek miesiąca o normalnej porze (18:00) w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy (dokładne informacje będą publikowane na BIP-ie: link>>).

(DMR)

czwartek, 19 lutego 2015, placwilsona

Polecane wpisy

  • Głosuj na projekt nr 15!

    Od 14 do 24 czerwca można głosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Zachęcamy do głosowania w obszarze Żoliborza Centralnego na projekt nr 15,

  • Konkurs spółdzielczy

    Z okazji pięciu tysięcy fanów na Facebooku i nowego roku 2016 przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Nagrodą jest "Ilustrowany Kalendarz na rok 2016" wydany prze

  • Nowy numer "Naszego Żoliborza"

    Ukazał się nowy numer „Naszego Żoliborza” – pisma Stowarzyszenia Żoliborzan. W 18. numerze naszej gazety piszemy: - o moście Krasińskiego: sta

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: