Kontakt:

Blog > Komentarze do wpisu

Budżet partycypacyjny 2016 - start!

Ruszyła druga edycja budżetu partycypacyjnego w Warszawie. W czerwcu przyszłego roku spośród zgłoszonych przez mieszkańców projektów wybierzemy te, które zrealizowane zostaną w 2016 r. - na Żoliborzu na pomysły mieszkańców przeznaczono 1% budżetu dzielnicy, czyli 1,5 mln zł (ponad dwa razy więcej niż w tegorocznej edycji).  

Do głosowania pozostało jeszcze ponad pół roku, ale procedura już ruszyła. W każdej dzielnicy powołany został Zespół ds. Budżetu Partycypacyjnego, w skład którego wchodzą przedstawiciele Urzędu Dzielnicy, Rady Dzielnicy, organizacji pozarządowych i mieszkańców "niezrzeszonych" - pełny skład żoliborskiego zespołu można znaleźć na stronie Urzędu Dzielnicy (link>>).

Pierwsze zadanie Zespołu to przygotowanie rekomendacji dla Zarządu Dzielnicy w sprawie:
- podziału dzielnicy na obszary
- kwot przeznaczonych dla poszczególnych obszarów
- ustalenia limitu wartości projektów składanych przez mieszkańców
- dopuszczenia zgłaszania projektów na terenach nie będących własnością miasta.
Decyzję podejmuje Zarząd Dzielnicy, ale Zespół ma przygotować propozycje, które zapewne zostaną potem po prostu zatwierdzone przez Zarząd.

Na spotkaniu 12 listopada Zespół postanowił w pierwszej kolejności, że budżet partycypacyjny nie będzie ograniczony wyłącznie do terenów miejskich (tak jak to było w poprzedniej edycji). Całe niemal Sady i Zatrasie należą do WSM-u, choć osiedla są otwarte i dostępne dla wszystkich - nie ma sensu pozbawianie ich mieszkańców możliwości zgłaszania projektów do budżetu partycypacyjnego.

Następnie po burzliwej dyskusji postanowiono podzielić żoliborski budżet partycypacyjny na część ogólnodzielnicową i lokalną. Na projekty ogólnodzielnicowe, na które głosować będą wszyscy żoliborzanie, przeznaczono 545 tys. zł, pozostały milion rozdzielono między 4 obszary, w których mieszkańcy głosować będą na swoje projekty lokalne:
- Stary Żoliborz (Oficerski, Urzędniczy, Dziennikarski, WSM): 500 tys. zł.
- Sady, Zatrasie, Rudawka, Serek Żoliborski: 300 tys. zł.
- Potok i Marymont (Grossów): 100 tys. zł.
- Żoliborz Południowy i Powązki: 100 tys. zł.
Proponowany podział pieniędzy odpowiada w przybliżeniu liczbie mieszkańców poszczególnych obszarów.

Budżet partycypacyjny - obszary

Ostatnia decyzja Zespołu to brak limitów dla projektów - tzn. będzie można składać projekty o wartości równej całej puli środków dla danego obszaru.

Już następnego dnia postanowienia Zespołu zostały zakwestionowane przez członków Zespołu nieobecnych na posiedzeniu, którzy twierdzili, że nie zostali powiadomieni o spotkaniu. Zarzuty nie potwierdziły się, jednak przewodniczący Zespołu, pan Ryszard Pikuła, w drodze wyjątku zgodził się na powtórzenie dyskusji i głosowań. Kolejne spotkanie wyznaczono na 21 listopada.

Na godzinę przed spotkaniem członkowie Zespołu dowiedzieli się, że w zasadzie posiedzenie jest nieważne, ponieważ radnym-członkom Zespołu wygasł mandat i trzeba czekać na ukonstytuowanie się nowej Rady Dzielnicy. Wygląda na to, że wybory samorządowe zaskoczyły urzędników - dopiero tuż przed spotkaniem żoliborskiego Zespołu urzędnicy Centrum Komunikacji Społecznej ocknęli się i odwołali nasze zebranie (spotkania w innych dzielnicach również). Doprawdy nie można było tego wcześniej przewidzieć i z góry ustalić, że w tygodniu po wyborach nie organizuje się spotkań zespołów ds. budżetu partycypacyjnego?

Następne spotkanie zapewne za tydzień lub dwa, wtedy Zespół kolejny raz pochyli się nad podziałem pieniędzy między osiedla Żoliborza. I tu ważna uwaga - posiedzenia Zespołu są otwarte dla mieszkańców, każdy może przyjść i wyrazić swoją opinię, każdy może mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać budżet partycypacyjny na Żoliborzu. Zachęcamy do aktywności - informacje o kolejnym spotkaniu i dalszych działaniach Zespołu znajdziecie na Facebooku (link>>).

A jeśli kogoś takie sprawy formalne nie interesują, może już powoli szykować swoje projekty do budżetu - będzie je można zgłaszać od 17 stycznia do 17 lutego, czyli już za półtora miesiąca.

(DMR)

wtorek, 25 listopada 2014, placwilsona

Polecane wpisy

  • Głosuj na projekt nr 15!

    Od 14 do 24 czerwca można głosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Zachęcamy do głosowania w obszarze Żoliborza Centralnego na projekt nr 15,

  • Konkurs spółdzielczy

    Z okazji pięciu tysięcy fanów na Facebooku i nowego roku 2016 przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Nagrodą jest "Ilustrowany Kalendarz na rok 2016" wydany prze

  • Nowy numer "Naszego Żoliborza"

    Ukazał się nowy numer „Naszego Żoliborza” – pisma Stowarzyszenia Żoliborzan. W 18. numerze naszej gazety piszemy: - o moście Krasińskiego: sta

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/11/26 16:05:39
Mam pytanie, czy osoba, która nigdy nie składała wniosku ma jakiekolwiek szanse przejść kwestie "formalne"? Wielu mieszkańcow chciałoby zgłosić swoje projekty, ale nie wiadomo, jak trudne jest przygotowanie projektu i ile czasu trzeba poświęcić na jego przygotowanie. W zeszłym roku były jakieś warsztaty ale powiem szczerze że wiele osób po prostu nie ma czasu uczęszczać na takie zajęcia. Czy nie byłoby sensowne, gdyby mieszkańcy zgłaszali bardzo konkretne i jednoznaczne pomysły, a to urzędnicy zajmowaliby się nie tylko weryfikacją kwoty i możliwości wykonania ale też przygotowaniem samego wniosku, papierologii?
-
2014/11/26 16:18:39
Formularz zgłaszania projektów wydaje się niezbyt skomplikowany, a jeśli ktoś będzie miał problem z wypełnieniem, to urzędnicy i członkowie Zespołu ds. Budżetu pomogą: www.zoliborz.org.pl/images/site/urzad/budzet_partycypacyjny/2016/formularz_zgloszeniowy_projektu_do_bp_2016.pdf
Zupełne pomijanie takich formalności nie jest dobre, wypełnianie wniosku to okazja do przemyślenia swojego pomysłu, zwłaszcza jego kosztów.