Kontakt:

Blog > Komentarze do wpisu

Kto uratuje kino Tęcza?

Co jakiś czas w internetach pojawią się akcje ratowania budynku kina Tęcza przed rozbiórką. Kolejna ruszyła przedwczoraj, więc czym prędzej się przyłączamy i publikujemy krótki informator "Jak uratować kino Tęcza przed zburzeniem w dwóch prostych krokach". Za pomocą tego informatora ratować może każdy, co więcej, można to zrobić w dowolnym miejscu i o dowolnej porze! Zaczynamy:
1. Otwieramy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (link>>), lokalizujemy kino Tęcza (obszar U9).
2. Otwieramy tekst planu (link>>), przechodzimy do paragrafu 51 i czytamy: "ustala się zachowanie istniejącej zabudowy usługowej, (..) z dopuszczeniem jej remontów i przebudowy."
Budynek kina Tęcza uratowany!!!

A na poważnie

Budynek kina Tęcza jest własnością spółdzielni mieszkaniowej WSM Żoliborz Centralny. W odróżnieniu od sąsiedniej Kotłowni, którą notabene udało się ostatnio zagospodarować na restauracje i pracownie artystów, Tęcza została zbudowana po wojnie i nie ma wartości zabytkowych (to jedyny budynek przy Suzina, który nie został wpisany do ewidencji zabytków).
Zarząd Spółdzielni widzi w tym miejscu nowe bloki, ale na razie na inwestycję nie zgodzili się spółdzielcy, poza tym nie dopuszcza jej plan miejscowy (plan ma być co prawda zmieniany, ale w tym momencie nic nie wskazuje, żeby zmieniły się zapisy dotyczące tego akurat terenu). Za zachowaniem obecnej pierzei ulicy Suzina jednogłośnie opowiedziała się w zeszłym roku Rada Dzielnicy.
Przez ostatnie kilka lat budynek kina Tęcza wynajęty był na studio fotograficzne (Studio Tęcza), niestety w ostatnich dniach Spółdzielnia musiała rozwiązać umowę z powodu ogromnego zadłużenia najemcy.

Co dalej?

Otwiera się pole do popisu dla miłośników Tęczy - Spółdzielnia, choć najchętniej zburzyłaby kłopotliwy budynek, raczej nie odrzuci sensownej propozycji wynajmu. Problemem są koszty, które najemca musiałby ponieść - najpierw remont (budynek jest w kiepskim stanie), potem eksploatacja (podobno opłaty za ogrzewanie są kolosalne i wykończyły poprzedniego najemcę). Trzeba też pamiętać, że budynek projektowany był na kino, trudno go zaadaptować do innych celów.
Ale jeśli nie znajdzie się chętny na wynajem, to przyszłość kina Tęcza rysuje się w czarnych barwach - Spółdzielnia w budynek nie zainwestuje, miasto tym bardziej, więc będzie stał pusty i niszczał, aż się rozpadnie. Chyba że spółdzielcy zażądają od Zarządu remontu kina Tęcza - trudno się jednak spodziewać, żeby taki wniosek, który oznacza realne wydatki z kieszeni mieszkańców, został przegłosowany na Walnym Spółdzielni.

Na razie budynek znów będzie stał pusty. Czy znajdzie się chętny do wynajęcia? Oby...

(DMR)

wtorek, 06 listopada 2012, placwilsona

Polecane wpisy

  • Głosuj na projekt nr 15!

    Od 14 do 24 czerwca można głosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Zachęcamy do głosowania w obszarze Żoliborza Centralnego na projekt nr 15,

  • Konkurs spółdzielczy

    Z okazji pięciu tysięcy fanów na Facebooku i nowego roku 2016 przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Nagrodą jest "Ilustrowany Kalendarz na rok 2016" wydany prze

  • Nowy numer "Naszego Żoliborza"

    Ukazał się nowy numer „Naszego Żoliborza” – pisma Stowarzyszenia Żoliborzan. W 18. numerze naszej gazety piszemy: - o moście Krasińskiego: sta

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2013/02/21 17:35:49
Ciekawe miejsce i szkoda, by zniknęło. We Wrocławiu kiedyś istniała knajpka, którą prowadził mój przyjaciel Adam Hofman i znajdowała się w starym kinie. Było to jednak dawno i okolica nie sprzyjała takim inwestycjom, więc po 2 latach interes padł. Teraz w dobie fejsbuka i nietypowych miejsc, opcja stworzenia knajpy w kinie jest bardziej interesująca. Albo pub, w którym przy piwku można posiedzieć i zobaczyć filmy (klasyki oraz młodych twórców filmowych). Miejsce mogłoby być machną napędową dla niezaleznego kina. Gdybym miał tylko pieniądze. No ale dzisiaj totolotek, więc kto wie ;)