Kontakt:

Blog > Komentarze do wpisu

Styropian w odwrocie

Tegoroczne remonty żoliborskich budynków napawają optymizmem: w wielu przypadkach nie pokryto ścian warstwą styropianu, odnowione budynki zachowują swój wyraz, nie zmieniają się w bezpostaciowe pudła, jakich pełno na podmiejskich blokowiskach. Choć jest to raczej zasługa konserwatora zabytków, a nie światłych zarządców budynków, to trend jest słuszny i powinien być kontynuowany.

Najbardziej rzuca się w oczy wielka akcja odnawiania starego WSM-u. Spółdzielnia WSM-Żoliborz Centralny rozpoczęła w tym roku remonty pięciu kolonii, w tym dwóch przy placu Wilsona. Remont kolonii II (Toeplitza 2) już się zakończył (nie licząc parteru od strony placu):

II kolonia w remoncie - od strony placu Wilsona

Na I kolonii remontowane jest skrzydło od strony Krasińskiego:

I kolonia w remoncie - od strony Krasińskiego

Poza tym też wyremontowano już jeden budynek IV kolonii (Krasińskiego 18 - zdjęcie zrobione dwa tygodnie temu, teraz rusztowań już nie ma):

IV kolonia po remoncie - od strony Jaśkiewicza

A na koloniach V i VIII (przy Słowackiego) prace trwają:

V kolonia w remoncie - od strony Suzina

VIII kolonia w remoncie - od strony Krechowieckiej

Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat (albo i dwudziestu) na starym WSM-ie wyremontowano zaledwie trzy budynki, tegoroczne "wzmożenie remontowe" jest dość zaskakujące. Oby nie skończyło się tak jak z poprzednimi remontami, gdy odnawiano jeden tylko budynek na kolonii, drugi zostawiając bez zmian...

WSM-ŻC dostał od konserwatora zabytków zakaz stosowania styropianu, w związku z czym efekt remontów jest zwykle bardzo dobry. Najlepiej wygląda II kolonia, pomalowana na jasny kremowy kolor, nieco gorzej kolonia IV, którą nie wiedzieć czemu konserwator kazał pomalować na żółto. Komponuje się dzięki temu z sąsiednim budynkiem Krasińskiego 20 (kilka lat temu konserwator pozwolił obłożyć go pięćdziesięciocentymetrową warstwą styropianu), ale jest to wyraźnie równanie w dół.

IV kolonia po remoncie - od strony JaśkiewiczaNa zdjęciu przykład tragicznych skutków stosowania styropianu. Po lewej zapadnięte okna Krasińskiego 20, po prawej IV kolonia (Krasińskiego 18), która pomimo podobnego szpecącego koloru wygląda lepiej (zwłaszcza że nie zapomniano zaakcentować okien białym kolorem). 

Dwa ładnie odnowione budynki można zobaczyć również przy placu Inwalidów. Niczym się do tej pory niewyróżniający budynek Mickiewicza 22 po remoncie wyraźnie kontrastuje (in plus) z położonym po drugiej stronie ulicy budynkiem Mickiewicza 25 (który parę lat temu został zapaskudzony styropianem i farbą w kolorze jajecznicy):

Mickiewicza 22 po remoncie

Tworzący pierzeję placu Inwalidów budynek Mickiewicza 20 odzyskał świetność dzięki przeprowadzonemu z kulturą remontowi elewacji:

Mickiewicza 20 po remoncie

Niestety, nadal zdarzają się niszczące architekturę pseudomodernizacje. W tym roku obity styropianem i pozbawiony detalu został socrealistyczny budynek przy ul. Śmiałej. Zarządca tego budynku najprawdopodobniej nie dostanie Nagrody im. Brukalskich.


(DMR)

czwartek, 08 września 2011, placwilsona

Polecane wpisy

  • Głosuj na projekt nr 15!

    Od 14 do 24 czerwca można głosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Zachęcamy do głosowania w obszarze Żoliborza Centralnego na projekt nr 15,

  • Konkurs spółdzielczy

    Z okazji pięciu tysięcy fanów na Facebooku i nowego roku 2016 przygotowaliśmy dla Was mały konkurs. Nagrodą jest "Ilustrowany Kalendarz na rok 2016" wydany prze

  • Nowy numer "Naszego Żoliborza"

    Ukazał się nowy numer „Naszego Żoliborza” – pisma Stowarzyszenia Żoliborzan. W 18. numerze naszej gazety piszemy: - o moście Krasińskiego: sta

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/09/08 23:51:40
Ha, zapomnieliśmy o Feniksie - w tym roku wyremontowano skrzydło od strony Mickiewicza. O ile się nie mylę użyto styropianu, ale Fenix jest przykładem, że nawet styropian można stosować z głową i nie oszpecać budynku.
-
Gość: CytadelaPołudniowa, *.home.aster.pl
2011/09/08 23:59:23
oczywiście Cytadela Południowa to nie Żoliborz
-
2011/09/09 00:11:28
oczywiście Cytadela Południowa to nie Żoliborz
Ależ czemu, okolice Dymińskiej to jak najbardziej Żoliborz, tak jak okolice placu Wilsona, Stołecznej, Kasprowicza i Lasku Bielańskiego. Ostatnio coraz więcej ludzi twierdzi, że CH Arkadia też jest na Żoliborzu - ekspansja terytorialna trwa ;)
-
Gość: da house n-gineer, *.platangroup.com.pl
2011/09/09 09:10:58
Uważam, ze post jest nie do końca obiektywny, otóż:
Jakie detale architektoniczne zniknęły / zostały zaniedbane przy renowacji budynku na Zajączka ? Śpieszę zaznaczyć (jako przedstawiciel ganionej Wspólnoty), że nie bierze Pan pod uwagę specyfiki przedsięwziecia. Cała termomoderniozacja (styropian) została dokonana wg konkretnych planów zaakceptowanych przez konserwatora oraz w dużej mierze dzięki dotacji z UE, która promowała takie przedsięwzięcia. Bez tych pieniędzy do żadnego remontu by nie doszło. Nie zdaje Pan sobie też sprawy z oporu mieszkańców, z którym trzeba było walczyć miesiącami by przeforsować ten remont.Mieszkańcy płacą za to ze swoich pieniędzy (na budynku nie wisiała miesiącami reklamowa szmata) i tylko dzięki wsparciu dotacji, koszty zostały w końcu zaakceptowane po 6 miesiącach konsultacji i doszło do odnowienia - moim zdaniem eleganckiego. Ciekawostką jest fakt, ze pierwotnie to pani konserwator narzuciła nam tandetny kolor jajecznicy jako nawiazanie do dawnej kolorystyki (sic!), ale to wspólnota wywalczyła obecny kolor zbliżony do ecru wzorowany na wcześniejszych renowacjach WSMowskich.
-
2011/09/09 21:28:30
@ da house n-gineer
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, faktycznie zaszła pomyłka. Bardzo proszę o kontakt na adres placwilsona@gazeta.pl, chętnie napiszemy sprostowanie korzystając z informacji z pierwszej ręki.
-
Gość: P., *.centertel.pl
2011/09/18 20:36:03
Remont II Kolonii przy Toeplitza 2 rzeczywiście się zakończył, ale tylko od strony ulic. Natomiast wewnątrz budynku cały czas trwa remont i z przykrością trzeba stwierdzić, że ciągnie on się niebywale długo. Jestem daleki od krytykowania postępów w pracach budowlanych, bo sam budowlańcem nie jestem, ale gołym okiem widać, że robotnikom staczyło jedynie energii na prace elewycyjne na zewnątrz budynku, natomiast od strony podwórka budowa ciągnie się mozolnie. To taka mała łyżka dziekciu to tej beczki miodu. Pzdr, P.
-
Gość: Hytura, *.play-internet.pl
2011/09/21 15:28:59
przecież dymińska jest jak najbardziej na Żoliborzu... Ale Arkadia już zdecydowanie nie... a budynku na wilsona nie powinni remontować... i jeszcze ten pieprzony subway...